bemutatkozás
Reméljük, az itt olvasható információk segítenek jobban megismerni óvodánkat, és a nálunk folyó pedagógiai munkát!

Köszönjük, hogy benézett erre az oldalunkra! Itt óvodánk rövid történetébe pillanthat bele. Szeretjük az óvodánkat, szívesen mesélünk róla, így talán Ön is jobban megismerheti a múltunkat, jelenünket, küldetésünket
Óvodánk teljes neve
Fót – Központi Református Egyházközség „Száz Juhocska” Református Óvodája
Működésének kezdete
- szeptember. Így történetünk már majdnem negyedszázados múltra tekint vissza.
Intézményünk megálmodója,
alapítója és fenntartója a Fót-Központi Református Egyházközség (de hisszük, hogy Isten terveiben már a világ alapítása előtt is létezett).
Egyházközségünk egy nagy múltú, lassan 470 éves gyülekezet, melynek közössége nem csak református gyökereihez hűséges, hanem a protestantizmus ama nagyszerű törekvéséhez is, hogy a gyermekeket magas szinten, hitben gyökerező módon nevelje, tanítsa. Amikor erre a ’90-es években lehetőség kínálkozott, gyülekezetünk a többi fóti felekezettel közösen részt vállalt a Fóti Ökumenikus Általános Iskola és Gimnázium megalapításában. Ezen történések kapcsán támadt gyülekezetünk Presbitériumában az az ihletett gondolat, hogy egy református óvodát is létrehozzanak. A kivitelezésre kevés remény volt épület, személyi feltételek, anyagi bázis, stb. tekintetében, de a gyülekezet imádságai meghallgatásra találtak, és a reménytelen helyzetben nyilvánvalóvá vált, hogy „… az Istennek semmi sem lehetetlen.” (Lukács 1,37)
Az Úr „feltűrte karját”, és egyszer csak elkezdett minden megoldódni: óvodaépületek ürültek ki és váltak bérelhetővé a Károlyi István Gyermekközpontban (ismertebb nevén a Fóti Gyermekvárosban). Ezzel egyidőben óvodai férőhelyekre lett szüksége a Fóti Önkormányzatnak. Így már adódott bérelhető épülete és indoka is egy új óvoda alapításának. Már csak egy óvónéni hiányzott, amikor is hamarosan szolgálatra jelentkezett egy keresztyén óvodapedagógus (Kincs Zsoltné, Zsuzsi néni, aki még ma is óvodánk dolgozója) – így már ketten voltak az akkori lelkipásztor, Nt. Zila Péter óvodapedagógus/óvodavezető feleségével (Zila Péterné, Marikával) –, és jelentkezett két dajka is: Kis Mihályné, Lidika néni és Cselőtei Márta, Márti néni … Ők voltak az „úttörők”!
Emberi segítség, összefogás: a gyülekezet közössége mind anyagiakban, mind kétkezi munkában nagy áldozatot vállalt az óvoda beindításánál, a bérbe vett épület rendbehozásánál, felszerelésénél, amiben holland gyülekezeti segítséget is kaptunk. A Gyermekváros óvodája is sok mesekönyvet és játékot hagyott „örökségül”, valamint területének adottságaiból kifolyólag természetes módon biztosította az óvoda gyönyörű, békés környezetét. Ilyen előzményekkel nyithatta meg kapuit 1998 szeptemberében a „Száz Juhocska” Református Óvoda a Fóti Gyermekközpont ősparkjában, hatalmas platánfák és jegenyék alatt, a kacsákkal és halakkal teli gyermekvárosi tó szomszédságában.
A „hőskor”: egy teljesen osztatlan csoporttal, benne 27 gyermekkel (16 gyülekezeti és 11 gyermekvárosi) kezdte meg működését az intézmény. Nem kellett sokat várni, egy év múlva beindulhatott a második csoport is. Az épületet a Gyermekvárostól béreltük, ahová a gyermekvárosi óvodáskorú gyerekeket is befogadtuk.
Nehéz évek következtek, de különösen az első év volt emberpróbáló. Az állami gondozott gyerekek speciális bánásmódot igénylő nevelésére nem voltunk felkészülve. Isten azonban átvezetett bennünket a mélységeken és mindvégig éreztük gondviselő szeretetét. Naponta formált, edzett, erősített minket, megáldotta a munkát, amit Neki végeztünk. A következő kis történet jól példázza, milyen fontos volt, hogy akkor befogadtuk az állami gondozott gyerekeket:
Néhány éve történt, hogy Pisti, a talán legszomorúbb sorsú gyermek, 14 év után egy tavaszi napon besétált kedvesével az óvodába. Név szerint kereste az akkori óvónőit, dajkáit. Kicsit beszélgettünk, elmondta hogyan alakult a sorsa, beszélt terveiről: érettségizni készül, azután családot szeretne.
Búcsúzáskor megölelt minket és csak annyit mondott: ” Mindenre emlékszem…!” Mintha Pisti Isten megerősítő üzenetét hozta volna:
„Éheztem és ennem adtatok, szomjúhoztam és innom adtatok, jövevény voltam és befogadtatok…. amikor megtettétek ezeket akárcsak eggyel is a legkisebb atyámfiai közül, velem tettétek meg.”
Ezekben az években a gyülekezetünkkel is erősödött a kapcsolatunk, amit először is a gyülekezeti gyerekek nevelése tett személyessé. A gyülekezeti tagok a szülőkkel együtt örültek és érdeklődtek munkánk iránt. A gyülekezeti imaórákon egybegyűlt hívek buzgón imádkoztak az óvoda fizikai és lelki működéséért, az Úr áldásáért minden téren. Hálásak vagyunk ezért az erős imaháttérért, amin keresztül sok áldást nyertünk kezdettől fogva! Az első évek munkatársi közössége és a gyülekezet együttműködésével alakultak ki első, legrégebbi hagyományaink is, pl. az Óvodavasárnap, gyülekezetben tartott évzáró, Családi napi részvétel; és olyan hagyományok, amelyek azóta megszűntek (pl. közös sütizés a gyülekezeti nyugdíjas nénikkel), vagy átalakultak (pl. az Anyák napi ünnepséget már nem a templomban tartjuk, hanem az óvodában).
Az óvodai élet csendesen, családiasan, a nehézségek ellenére is hálásan folyt ebben az épületben tíz éven át. Ekkor más célú felhasználás miatt, a Gyermekközpont kérésére el kellet hagynunk ezt az épületet.
A folytatás: helyette egy másik gyermekvárosi bérleményt bocsájtottak rendelkezésünkre, amelynek óvodává való átalakítása újra megmozgatta a gyülekezetünket. A nem túl kívánatos költözködés mégis jó, és kívánatos változásokat hozott magával: lett tornaszobánk, egy többcélú helyiségünk, külön szertárunk, logopédus- és orvosi szobánk, valamint az öltözős folyosó is tágasabb lett. Sőt, egy év elteltével, 2009 szeptemberétől egy harmadik csoport beindítása is lehetővé vált.
A jelenünk: óvodánk mikrokörnyezete tehát azóta is a Károlyi István Gyermekközpont. Bár a tótól pár száz méterrel távolabb kerültünk, de még mindig elérhető rövid sétával. Jelenleg a Károlyi kastély van hozzánk nagyon közel, és még mindig sok fa, bokor és zöld növény vesz minket körül. Ebben a szép környezetben nem ritka látvány a fákon, földön ugrándozó mókus, vagy a szép zöld küllő, fekete harkály, és a már említett vadkacsák. Makrokörnyezetünket tekintve is jó helyen található az óvodánk: közel van hozzánk a református templomunk, a művelődési ház, a posta, a pékség, papírbolt, és a most már Szent Ágoston Keresztény Általános Iskola névre hallgató Ökumenikus Általános Iskola.
Ebben a – szűkebb és tágabb – környezetben, napjainkban is három csoporttal működünk. Csoportjaink létszáma 25 fő. Minden csoportban 2 óvodapedagógus dolgozik, heti váltásban. A nevelőmunkát 4 dajka és egy pedagógiai asszisztens segíti. Az óvodavezető függetlenített állású, munkamegosztásban végzi munkáját a pedagógiai- és gazdasági vezető helyettessel. Összesen 13 munkatárs.
Óvodánk gyermekközössége: intézményünk „felvevő területe” nem körzethatárhoz kötött. Egyházi fenntartású, gyülekezeti alapítású óvoda révén, és a keresztelőkön tett fogadalmunk alapján elsősorban gyülekezeti gyermekeink felé vagyunk elkötelezve. Férőhelyeinket csaknem teljes mértékig fel is töltik a gyülekezetünk Baba-Mama Köréből kinövő gyermekek. Ám missziói elhívásunk alapján az üres férőhelyekre szeretettel fogadjuk településünk és a környező települések családjainak jelentkezését is, akik számára fontos gyermekük keresztyén neveltetése.
Óvodánk helyi specifikuma: a hitéleti nevelés. Ez annyiban különböztet meg minket más óvodáktól, hogy nálunk minden nap vannak rövid áhítatok, hetente egyszer hitéleti foglalkozások, amelyeken bibliai történeteket ismernek meg a gyermekek a számukra is befogadható, élményszerű módszerekkel. Évente kétszer a templomban, a gyülekezet körében közösen is részt veszünk az Istentiszteleten a gyerekekkel és családokkal közösen (Óvodavasárnap). Étkezések előtt és után, valamint lefekvéskor közösen, kötött imádságokat imádkozunk, de az áhítatokon, hitéleti foglalkozásokon szabadon, saját szavaikkal is imádkoznak a gyerekek. Nem vallásos szokásokra szeretnénk nevelni a gyerekeket, hanem azt szeretnénk, ha Istent szerető mennyei Édesatyjukként ismerhetnék meg Jézus Krisztus által, és kialakulna bizalmuk a szerető Isten iránt. Szeretnénk, ha alapvetően különbséget tudnának tenni jó és rossz között, ha a szeretetteljes kapcsolat és a megbocsájtás készsége is kialakulna bennük. Tudjuk, hogy ennek alakításában nekünk, a mi személyes példánknak, hiteles keresztyén életünknek nagy szerepe van, kiváltképp, ha ez összhangban lehet a családok életével.
Pedagógiai tevékenységünk: a helyi sajátosságunk mellett természetesen (más óvodákhoz hasonlóan) az iskolára való felkészítés és a gyermekek személyiségének harmonikus fejlesztése is intézményünk célja, melyben szeretnénk egész életükre szóló értékeket, hatásokat közvetíteni. Ennek érdekében, a köznevelési elvárások, az ONOAP és saját Pedagógiai Programunk alapján csoportjainkban hetente tartunk foglalkozásokat, kezdeményezéseket a következő tevékenységi területeken:
-
-
- külső világ tevékeny megismerése, matematikai tapasztalatokkal
- verselés, mesélés, anyanyelvi nevelés
- ének, zene, énekes játék, gyermektánc
- rajzolás, festés, mintázás, kézimunka
- mozgás
- és az említett hitéleti nevelés
-
Tevékenységeink szervezése során törekszünk a játékosság, fokozatosság, élményszerűség, tapasztalatalapú megismerés alapelveit figyelembe véve megválasztani a témákat és módszereket. Célunk, hogy az értelmi és érzelmi intelligencia fejlesztése között megtaláljuk az egyensúlyt.
Pedagógiai munkánk fejlesztése érdekében különböző pedagógiai, módszertani témákban tartunk belső továbbképzéseket, és pedagógusaink részt vesznek külső, tudásmegújító továbbképzéseken is.
Óvodánk csoportjaival, programjaival, külön foglalkozásainkkal, eseményeinkkel, híreinkkel, partnereinkkel, stb. további oldalainkon ismerkedhet meg!
Köszönjük érdeklődését!
Tudjon meg Rólunk Többet
CSOPORTJAINK, MUNKATÁRSAINK
Ünnepeink
HAGYOMÁNYAINK
Rendezvényeink
Külön foglalkozások
Innovációink
kérdés esetén
keressen bizalommal!
„Száz Juhocska” Református Óvoda
2153 Fót, Vörösmarty tér 2.
+36 (27) 360-733
+36 (30) 638-4724
Vezető: Gergely Ágnes Tünde
Nyitva tartás:
Munkanapokon: 06:30–17:00